Arıza Tespit Cihazları

Bu kategoride 12 adet ürün var.

Toplam 24 üründen 1-12 arası gösteriliyor

Arıza Tespit Cihazları günümüz kontrol üniteli araçların motor, abs, şanzıman gibi kontrol ünitelerinden gelen verileri okuyup yorumlayan cihazlara denir. Binek, ağır vasıta, marine serileri dahil olmak üzere güncel motor teknolojisi kullanan tüm motorlu taşıtlarda bulunan kompleks sensör yapılarını tek tek kontrol etmenin mümkün olmadığı için, arıza tespit cihazları özellikle can-bus hatları üzerinden aracın tüm elektronik aksamından gelen veriyi size yorumlar. Bu yapıların en önemli özelliği ise, sistemin birde diagnostik iletişim hattının olmasıdır. Bu diagnostik iletişim hattıda; bize canlı verilerin geldiği kanalda bir problem olursa yada gelen verilerde düzensizlik veya değer aşımı-düşümü varsa bunu bize bildirmek için tasarlanmıştır. Bu özelliklerin tümü bir arıza tespit cihazını oluşturmaktadır.

Buna ek olarak günümüz gelişmiş motor teknolojileri kullanıcının motor , konfor, sürüş, niteliklerini kendine göre konfigure etmesine izin verir. Bu işleme parametre değiştirme denir. Bu işlemler sayesinde aracınızda tanımlı bir çok özelliğin karakteristiğini değiştirebilirsiniz (far stratejileri, common-rail basınç değerleri, güvenlik seçenekleri...). Tüm bu işlemlerinde yapılabilmesi bahsi geçen arıza tespit cihazları sayesinde mümkün olmaktadır.

Servis noktasında ise parça değişimleri sonrasında, hatalı ve yan sanayi parça kullanımını önlemek için parça tanımlama teknolojisi kullanan yeni dönem araçlarında, parça değişimi sonrasında parçayı motor kontrol ünitesine tanıtmanız gerekir bu işleme adaptasyon denir. Bu işlemler yine can-bus hattı üzerinden gerçekleştirilir ve bir arıza tespit cihazı aracılığı ile yapılır.